Карта сайту > Головна> Обличчя адвокатури> Обличчя адвокатури - Петро Бойко

Обличчя адвокатури - Петро Бойко

                     БОЙКО ПЕТРО АНАТОЛІЙОВИЧ

 

Старший партнер АО  «Адвокатська фірма «Петро Бойко і партнери», адвокат, Віце-президент Спілки адвокатів України,  член  Київської обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури.   Заслужений юрист України.

 

Петре Анатолійовичу, Ви є співавтором Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Працюючи над розробкою проекту даного Закону у складі Робочої групи, врегулювання яких питань мало для Вас першочергове значення?

Власне кажучи, існує всього дві причини створення будь-якого закону: узаконення та врегулювання відносин, які фактично вже склалися, та встановлення нових відносин, яких потребує держава або суспільство. Новий Закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачає та надає реальні можливості створення власного органу самоврядування, за допомогою якого за належної підтримки та фінансового забезпечення адвокати зможуть  втілювати в життя ті норми, що працюватимуть саме в інтересах адвокатури.

Якщо звернутися до історії, ми побачимо гостру проблему у сфері адвокатського самоуправління. У 1992 році вийшов Закон України «Про адвокатуру». За наполяганням влади він вийшов дещо скороченим, зокрема без закріплення положення про адвокатське самоуправління. Влада розуміла, що існування Національної палати як органу, що об’єднає усіх адвокатів, суттєво зміцнить інститут адвокатури.  А далі відбувалося щось дивне: деякі адвокати самі висловлювалися проти  об`єднання, вважаючи, що будь-який орган, навіть з мінімальними зобов’язаннями обмежує їх свободу.

Нарешті, з’явився такий закон, який ми маємо сьогодні.

Говорячи про новий Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»,  треба сказати, що існують як його прихильники, так і критики. Але потрібно розуміти наше життя та

наші людські відносини не є ідеальними,   тому і закон не може бути ідеальним.

Проте, у цьому Законі є ряд позитивних зрушень, а саме: прописані гарантії адвокатської діяльності та права адвоката, а також закріплена реальна можливість формувати свої органи самоврядування. При формуванні цих органів надзвичайно важливо, які люди там працюватимуть. Тут як і в країні, так і десь у регіонах вже склалися свої відносини, з’явилися певні особистості, до яких адвокати прислухаються. Тому дуже важливо, щоб вони позбулися своїх амбіцій та об’єдналися, спрямувавши усі свої зусилля на створення продуктивних робочих відносин як в межах самої адвокатури, так і ззовні. Одним з основних питань є фінансова основа майбутнього адвокатського самоврядування, а також питання обрання гідних лідерів, які контактуватимуть з представниками державних органів влади.

Головна перевага органу самоврядування полягає в тому, що, не прописавши чогось у Законі, наприклад положення про монополію на адвокатську діяльність, ми можемо досягти її закріплення на законодавчому рівні без внесення змін до самого Закону. Є яскравий приклад такого механізму: у Литві свого часу теж були і правозахисники, і адвокати, але все змінилось, коли в процесуальних кодексах з’явилася стаття про те, що тільки адвокат може надавати послуги та  представляти інтереси клієнта у суді.

При належному організаційному, фінансовому забезпеченні нашого самоврядування ми зможемо створити реальні можливості для лобіювання тих норм, які працюватимуть на користь адвоката.

Наше майбутнє залежить лише від нас: саме ми створюємо органи самоврядування, відповідально ставимося до вибору їх представників та контролюємо їхню роботу.

Закон прийнятий, з 15 серпня цього року він діє. Хто займається розробкою концепцій та підготовкою до проведення заходів передбачених новим ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»?

В перехідних положеннях ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» це питання врегульовано: Вища кваліфікаційна комісія повинна опрацювати документи для майбутніх Асоціації та Ради, а відповідно регіональні кваліфікаційні комісії − для регіональних рад. Будемо сподіватися, що люди, на яких покладена розробка цих документів, відповідально поставляться до своїх завдань.

Ваше ставлення до норми, передбаченої новим КПК, щодо закріплення за адвокатом виключного права бути захисником в судовому процесі?

Безумовно, тільки адвокат може представляти інтереси клієнта в суді. Людина будь-якої професії повинна бути фахівцем своєї справи та бути відповідальною перед особою, яка звернулася до неї зі своїми потребами.

Дуже важливо, що інститут адвокатури може через власний орган дисциплінарного характеру контролювати випадки неналежного надання адвокатом правової допомоги. Це є беззаперечною перевагою для громадян, які знатимуть, куди їм звертатися у разі недобросовісного виконання адвокатом своїх обов’язків.

На Ваш погляд, який головний секрет успіху адвоката?

У кар’єрі адвокату допоможуть тільки власний досвід та рівень професійних знань і освіти. Чи буде адвокат успішним, чи ні, залежить від його особистих якостей, зокрема: енергійності, амбітності та цілеспрямованості.

Секрет мого успіху – важка праця.

Яким в ідеалі повинен бути адвокат?

В основі професії адвоката закладено конфлікт: якби його не було, не було б і самої професії. Тому через постійні навантаження першочергове значення має здатність керувати своїми емоціями та переживаннями, так би мовити, стояти над ситуацією та управляти нею.

В юриспруденції адвокат − це особлива, велика постать. Суддя, прокурор, слідчий можуть компенсувати своє незнання авторитетом органів, які вони представляють. У адвоката немає такої можливості, тому все залежить виключно від його інтелекту, рівня підготовки та досвіду.

 Що Вас надихнуло на написання книги?

 Найкращий письменник − це саме життя. Ведучи дуже багато справ, я брав простецькі історії, такі собі маленькі діаманти у великому просторі юриспруденції, які не можна було не залишити для адвокатської спільноти. Від себе я нічого не вигадував: змінив лише прізвища. Єдине, за що я хвилювався під час написання книги, так це те, що в мене не вистачить слів описати характери людей, життєві обставини в силу певних зобов’язань, адже я не письменник.

 Ваша порада молодим адвокатам.

Найголовніше − це належна підготовка до судового процесу. Потрібно уважно вивчити справу, поставити себе на місце опонента та завчасно спроектувати для себе його позицію та наступні дії.

Яка Ваша мрія?

Адвокатське довголіття. Адвокат − це найвище звання, яке є у тебе в житті. Я хочу, щоб наша діяльність була корисною як для нас, так і для усього суспільства.

ГЕНЕРАЛЬНІ ПАРТНЕРИПАРТНЕРИ КОМІТЕТІВІНФОРМАЦІЙНІ ПАРТНЕРИ