Податкові ризики скасування Господарського кодексу на загальній зустрічі ДПС з громадськістю
30 вересня 2025 року відбулася важлива зустріч керівництва Державної податкової служби України з представниками інститутів громадянського суспільства та бізнес-спільноти. Захід, який провела в. о. Голови ДПС Леся Карнаух, був спрямований на продовження конструктивного діалогу та спільне вирішення актуальних питань платників податків. У цьому заході також взяла участь Всеукраїнська громадська організація «Асоціація адвокатів України». Асоціацію представляла членкиня Правління, голова Комітету з GR, адвокатка Тетяна Острікова-Чмерук. Представник ААУ винесла на обговорення питання, що найбільше турбують бізнес-спільноту у зв’язку зі скасуванням Господарського кодексу України.
ААУ, яка проводить активну роботу (круглі столи та вебінари) щодо цієї теми, наголосила на необхідності перетворення низки організаційно-правових форм, що широко використовувалися раніше (зокрема, приватних, іноземних та державних підприємств), у форми, передбачені Цивільним кодексом (ТОВ або АТ). Окремо було розглянуто питання корпоратизації державних підприємств і реформи корпоративного управління. Тетяна Острікова-Чмерук підкреслила, що таке перетворення несе ризики податкових наслідків (зміна обліку, ПДВ). Хоча воно прямо не має викликати перевірку, воно може стати індикатором ризику та спричинити включення до плану-графіка на наступний рік.
З метою забезпечення правової визначеності, ААУ запропонувала ДПС надати офіційне роз’яснення щодо податкових наслідків реорганізації шляхом перетворення, включаючи питання податку на прибуток та ПДВ. Керівництво ДПС, своєю чергою, поінформувало представників громадськості про ключові напрями роботи та успіхи у сфері цифровізації, що мають на меті спростити взаємодію з платниками:
1. Прозорість та консультації. Запроваджено Аналітичний дашборд на сайті ДПС для прозорості даних. Офіси податкових консультантів вже функціонують у 20 регіонах.
2. Зниження блокування ПН. Значне зниження продемонстрував показник блокування податкових накладних, який наразі становить лише 0.3% (порівняно з 0.7% на початку року).
3. Інформація про ризиковість. Серед ініціатив внесення змін до ПКУ для спрощення доступу сумлінних платників до інформації про ризиковість контрагентів.
4. Цифровізація обліку та звітності. Триває впровадження е-аудиту SAF-T UA (цифровий аналіз даних), а також розширено сервіси «Податки через Дію», які тепер включають інформування про борги, е-декларації, звірку майна та отримання ППР.
5. Автоматизація списання боргу. ДПС оголосила про запуск автоматизації списання боргу (е-інкасо) за схемою ДПС-Казначейство-Банк.
ААУ високо цінує відкритість ДПС до діалогу та продовжить конструктивну співпрацю з цим податковим органом для захисту прав платників податків і підвищення прозорості фіскальної політики.