- Про ААУ
- Членство
- Новини
- Проекти
17.05.2022
За даними голови Київської ОВА унаслідок воєнних дій лише у Київській області зруйновано вже понад 4000 приватних і багатоквартирних житлових будинків.
Тому актуальним є дослідження питання можливості отримання справедливої компенсації власниками таких будинків.
Які законодавчі гарантії?
Наразі діють постанови Кабміну від 20 березня 2022 року та 26 березня 2022 року № 326 та 380 відповідно.
Зокрема, постановою Кабміну № 326 передбачено порядок визначення завданої Україні шкоди внаслідок військових дій росії. Так, одним із напрямків визначення шкоди та збитків є саме втрати житлового фонду та об’єктів ЖБК.
Водночас постановою Кабміну № 380 передбачено можливість подання особами, об’єкти нерухомого майна яких були знищені чи пошкоджені, інформаційного повідомлення задля отримання в майбутньому компенсації.
Зупинимося на положеннях постанови № 380 детальніше.
Перш за все, постанова розрізняє поняття «знищене», яке не підлягає відновленню, та «пошкоджене», що може бути відремонтованим чи реконструйованим, нерухоме майно.
До нерухомого майна віднесено квар.тири, інші жит.лові приміщення в будівлі, приватні житлові будинки, садові та да.чні будинки.
Як подати повідомлення?
Ви можете обрати один із можливих шляхів:
- звернутися до адміністратора ЦНАП чи нотаріуса;
- скористатися вебпорталом чи мобільним застосунком «Дія».
Для подання заяви через «ДІЮ» вам необхідно обрати Послуги – Пошкоджене майно – Почати – Обрати об’єкт нерухомості з переліку належних вам чи Внести дані власноруч.
!!!Такі дії ви можете здійснити незалежно від місцяпроживання особи.
Зміст повідомлення: ПІБ особи; РНОКПП чи паспортні дані (серія/номер); контактні дані; інформація про житло, а саме його тип, номер з реєстру, розмір загальної площі, адреса розташування, вказівка на приналежність до об’єктів культурної спадщини; дані про кі-сть осіб, що проживали у житлі, інформація про пошкодження/знищення житла (дата, приблизний час знищення, опис пошкодження та за можливості – фото- та/або відеофіксація).
Наступним закономірним кроком є власне здійснення компенсації постраждалим особам.
Однак наразі відсутній закон, який регулює відповідні суспільні відносини.
Проте у зв’язку з гострою потребою, законотворці готують до II читання проект закону від 24 березня 2022 року № 71.98.
Метою майбутнього закону є, у першу чергу, здійснення компенсації особам за знищення/пошкодження унаслідок воєнних дій належних їм об’єктів нерухомого майна.
Також законопроект переслідує мету збору доказової бази для обґрунтування подальших позовів України до росії.
Однак варто звернути увагу, що таким законопроектом передбачено компенсацію лише за об’єкти нерухомого майна, знищені чи пошкоджені під час воєнних дій, починаючи з 24.02.2022 року.
Зазначені часові обмеження визнаються як суттєвий недолік законопроекту, з огляду на недосконалість положень Порядку № 947 від 18.12.2013 року, яким слід керуватися при відшкодуванні збитків, завданих унаслідок збройної агресії росії з 2014 року.
Так, положення Порядку містять обмеження щодо кола осіб, яким передбачено можливість надання компенсації за знищення будинків. Зокрема, допомога надається тільки тим, хто відмовився від евакуації. Інші ж особи позбавлені можливості компенсації.
Сподіваємося, що законодавець врахує зазначені прогалини задля забезпечення дотримання прав усіх постраждалих, а поки з’ясуємо, що пропонує законодавець.
Хто має право на компенсацію?
Законопроект передбачає можливість отримання компенсації наступними категоріями осіб:
- фізичними особами, а саме безпосередніми власниками житла; інвесторами будівництва, за умови що забудовником отримано дозвіл на виконання будівельних робіт; членами ЖБК, що викупили житло, проте не встигли оформити право власності; спадкоємцями усіх вищезазначених осіб;
- ОСББ, управител.ями багато.квартирних будинків, ЖБК – право на ремонт пошкодженого спільного майна такого будинку.
Що передбачає собою компенсація?
Законопроект передбачає 3 способи компенсації: власне грошові кошти; фінансування будівництва нового житла; фінансування будівельних робіт з ремонту спільного майна багато.квартирного будинку.
Грошова компенсація. Такий вид компенсації надається за пошкоджене чи знищене житло. Однак не всі види зруйнованого житла підлягають грошовій компенсації. Це стосується лише приватного житлового будинку, садового та дачного будинку.
Сам же розмір компенсації визначається шляхом проведення оцінки, зокрема встановлюється сту.пінь пошкодження житла та вартість відно.влення. Ініціювати оцінку можете ви самостійно шляхом звернення до повноважних суб’єктів або ж просити спеціально створену Комісію у сприянні в проведенні оцінки.
Фінансування будівництва нового житла. Такий вид компенсації, відповідно, надається за зруйноване житло (окрім випадків, коли власники приватного житлового будинку, садового та дачного будинку, використали своє право на грошову компенсацію). Обов’язковими умовами є рівноцінна площа, тип, кількість кімнат та функціональне призначення.
Крім того гарантується надання житла в будівлі, яка зводиться на місці зруйнованої, або у тому ж кварталі чи в крайньому разі – у сусідньому кварталі. Проте отримувач компенсації може самостійно обрати об’єкт нерухомого майна за умови, якщо забудовник відповідатиме наведеним у законі критеріям. Даний виняток не стосується приватних житлових, садових та дачних будинків – вони зводяться на земельній ділянці, де попередньо розміщувалися.
Розмір такого виду компенсації за 1 житло не може становити більше, ніж вартість 150 м2. Якщо наявна різниця у сумі (між граничним розміром компенсації та новим об’єктом нерухомого майна) – мусите оплатити з власного гаманця.
Ще одна важлива деталь: законодавець планує обмежити можливість відчуження об’єкту нерухомого майна на 3 роки.
Фінансування будівельних робіт з ремонту спільного майна багатоквартирного будинку.
Такий вид компенсації не містить своїх особливостей та також передбачає проведення оцінки з метою встановлення вартості відновлення.
Яким має бути порядок дій для отримання компенсації?
У першу чергу, необхідно подати відповідну заяву.
Така заява подається до спеціальної комісії 2 способами: 1) у паперовому вигляді через ЦНАП, нотаріуса або органи соцзахисту населення; 2) в електронному – через портал або мобільний застосунок «ДІЯ».
Строки подання. Заяви подаватимуться під час всього періоду дії воє.нного стану та не пізніше 90 днів з дня його закінчення.
Щодо змісту заяви. У заяві необхідно викласти наступні відомості:
- інформацію про особу, житло якої пошкоджено або знищено;
- інформацію про саме житло;
- інформацію про заявника;
- інформація про номер звіту про оцінку.
Також законодавцем встановлюються перелік документів, що додаються до заяви, а саме:
- про право власності на житло (свідоцтво про право власності, договір купівлі-продажу, свідоцтво про право на спадщину та інші);
- про підтвердження факту оплати інвестування та фінансування будівництва нерухомого майна;
- про підтвердження факту членства у ЖБК (ЖК) та факту сплати повної вартості житлового приміщення;
- про смерть власника житла чи оголо.шення його пом.ерлим – у випадках коли за.ява подається спадкоємцем;
- про підтвердження першочергового право на отримання компенсації – для багатодітних сімей; осіб з інвалідністю 1 та 2 груп та деяких інших категорій осіб.
Такі документи мають бути засвідчені підписом особи, що бажає отримати компенсацію.
Хто отримає компенсацію в першу чергу?
Компенсація надаватиметься в порядку отримання заяв про надання компенсації та з урахуванням наявності пріоритетного права.
Тож радимо не зволікати з поданням заяви!
Натомість, не чекаючи доопрацювання та затвердження законопроекту представники КОВА вже повідомляють про можливі шляхи вирішення проблеми. Серед яких, за словами Олександра Павлюка, купівля квартир у вже збудованих будинках та будівництво двох нових мікрорайонів на території Бородянки та Ірпеня.
При цьому керівник ОВА зазначив про необхідність індивідуального підходу до кожної постраждалої сім’ї. Водночас невирішеним залишається питання відновлення приватного житлового сектора, по якому розроблятимуть план дій окремо.
Ну а ми чекаємо на результати праці законодавців для ознайомлення із кінцевим затвердженим порядком отримання компенсації.
З повагою, команда АО «Юрісвест»!