Резолютивка Миколи Оніщука, ректора Національної школи суддів України, Міністра юстиції України (2007–2010 рр.), про дефіцит кадрів в судочинстві.
Q: В яких судах найбільш гостро відчувається дефіцит суддів, які його основні причини та шляхи їх усунення?
A: Дефіцит суддівських кадрів особливо гостро відчувається в місцевих окружних судах загальної юрисдикції та кримінальних палатах апеляційних судах областей.
Q: Який вплив на ситуацію мала проблема з ВККС та що гальмує прийняття необхідних законодавчих змін щодо її вирішення?
A: Припинення повноважень ВККС, як органу суддівського врядування, зупинило виконання надзвичайно важливих функцій по добору суддівських кадрів (кандидатів на посади суддів та вирішення питань суддівської кар’єри (переведення, конкурси на вакантні посади, тощо).
Q: «Міжнародні експерти» в роботі ВККС: право чи політика, вплив цього питання на кадровий дефіцит?
A: Міжнародні експерти не беруть участі власне у роботі ВККС, тобто не впливають на виконання повноважень цим органом. Як відомо йдеться про їх залучення до конкурсної процедури з добору членів ВККС та заміни «квотного» принципу формування цього органу суддівського врядування на конкурсну основу.
Q: Чи виправданим є тимчасове покладення повноважень ВККС на ВРП?
A: Тимчасова передача повноважень ВККС на ВРП є не тільки виправданою, а й необхідною, якщо:
а) визнавати наявність очевидної проблеми з завершенням оцінювання та призначення на посади більш як 600 кандидатів на посади суддів;
б) проведення конкурсів на вакантні посади суддів в кримінальних палатах низки обласних апеляційних судів загальної юрисдикції;
в) вирішення інших питань щодо переведення суддів, завершення оцінювання.
Q: Гарантії незалежності суддів та кадровий дефіцит. Якою має бути роль держави та громадськості?
A: Щодо ролі держави – все про що йшлось вище. Щодо ролі громадськості є механізм – Громадська Рада доброчесності. Можливо йдеться про оновлення складу та вирішення проблем конфлікту інтересу. Важливо також підвищити рівень та якість висновків, доказову базу.
* Резолютивка - новий формат ААУ у вигляді коротких питань і відповідей (Question&Answer) про актуальні проблеми правничого життя.