- Про ААУ
- Комітети
- Членство
- Новини
- Проекти
МІЖ ОТРУЙНИМ ДЕРЕВОМ ТА НЕМИНУЧИМ ВИЯВЛЕННЯМ
18.11.2022
Між «отруйним деревом» та «неминучим виявленням»
Насамперед я хотів би подякувати колегам – суддям Верховного Суду Олександрі Яновській за статтю «Доктрина заборони використання «плодів отруйного дерева» та винятки з неї», та Аркадію Бущенку за аналіз судової практики щодо допустимості доказів та аналізу доктрини «неминучого виявлення» (pro et contra), а також за його статтю «Неспростовані презумпції», судді Вищого антикорупційного суду Вірі Михайленко за статтю «Про favor defensionis у кримінальному провадженні» та усім колегам, хто кожен день своєю працею розбудовує практичне застосування юридичної науки.
КРИТЕРІЙ ОБҐРУНТОВАНОСТІ ПІДОЗРИ ХАНІНА. БЛОГ АДВОКАТА СЕМЕНА ХАНІНА
17.11.2022
Семен Ханін, адвокат, керуючий партнер юридичної компанії «АМБЕР», к.е.н., заслужений юрист України, член Правління Асоціації адвокатів України
Плідно працюючи з Вищим антикорупційним судом (ВАКС), я зіткнувся з випадком, який надихнув на створення нового критерію обґрунтованості підозри. З огляду на те що скромність породжує бідність, хай його назвою буде критерій Ханіна.
Визначення: повідомлення про підозру може вважатися обґрунтованим, коли, крім іншого, наявні докази, які достеменно переконують, чому саме цій особі повідомлено про підозру, а не іншій. Тобто не існує інших осіб, яким можливо було б повідомити про підозру в тому ж самому кримінальному правопорушенні з тими самими наявними доказами або з аналогічними доказами, по суті, змінивши в повідомленні про підозру тільки прізвище.
ВАКС vs АРЕШТ МАЙНА
04.11.2022
Людмила Козятник, адвокат юридичної компанії Amber Law Company виступила на круглому столі «Право на суд присяжних: забезпечення, функціонування та українські реалії», що відбувся 27 жовтня 2022 року.
28.10.2022
Межі вимог vs межі КПК
13.10.2022
До Вищого антикорупційного суду (далі ВАКС) надійшло клопотання про встановлення строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні до 20 жовтня 2022 року.
Позиція детектива
Подане клопотання підтримав.
Позиція захисту
Частина захисників наполягали на більшому строку для ознайомлення з матеріалами та частина захисників на відмові в обмеженні строків для ознайомлення з матеріалами у кримінальному провадженні, де строк досудового розслідування після повідомлення про підозру був продовжений до 4 місяців.
Семен Ханін став автором матеріалу видання The Legal 500: Tax Country Comparative Guide
04.10.2022
Відсутність у КК поняття рейдерства значно ускладнює покарання рейдерів, що є одним із факторів процвітання рейдерства в Україні
04.10.2022
Поняття «рейдерство» відсутнє у Кримінальному кодексі України (ККУ), тому більшість рейдерських схем залишаються безкарними.
Кодекс має ряд статей, які лише в деякій мірі охоплюють склад такого правопорушення, як рейдерські атаки. Зокрема, вони передбачають кримінальну відповідальність за протиправне заволодіння майном, хоча «рейдерство» набагато ширше поняття.
В Україні рейдерство розуміють як незаконний метод набуття права власності на чуже майно шляхом використання корупційних зав’язків, підробки документів, шахрайства, силових методів.
Постанова Великої Палати Верховного Суду від 31.08.2022 у справі 756/10060/17 ОКРЕМА ДУМКА
04.10.2022
Шановний Президент України Володимир Зеленський після перемоги на виборах казав, що це не тільки він став президентом, кожен громадянин України став президентом. За аналогією хочу зауважити, що тоді і кожен правник – суддя Великої Палати Верховного Суду (ВП ВС). А тому вважаю за необхідне викласти окрему думку.
У своїй Постанові ВП ВС сформувала наступну спірну думку:
Стандарти доказування і їх застосування ВАКС
29.09.2022
Апеляційна палата ВАКС винесла ухвалу від 22 вересня 2022 року у справі 991/1960/22, щодо скарги про відмову у задоволенні скарги на повідомлення про підозру. Обґрунтовуючи ухвалу, колегія суддів зазначила:
«Визначаючи стандарт «достатня підстава», що застосовується при застосуванні заходів забезпечення кримінального провадження на стадії досудового розслідування, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 27.01.2022р. зазначила, що … стандарт доказування «достатня підстава» є значно нижчим порівняно з такими стандартами як «поза розумним сумнівом» (що застосовується під час розгляду кримінального провадження по суті), так і «обґрунтована підозра» (за яким доводиться наявність підстав піддавати конкретну особу заходам забезпечення кримінального провадження) (справа 11 – 132сап21).
Аналогічний підхід має застосовуватися при визначенні «достатності доказів для підозри», що необхідно встановити у відповідності до п.3 ч.1 ст. 276 КПК України».
ГОДУВАЛЬНИЦЯ (ЧАСТИНА 2) – СТАТТЯ 209 ККУ
28.09.2022
Поважні колеги. Cподіваюсь, що Ви пам’ятаєте попередню статтю «ГОДУВАЛЬНИЦЯ – СТ.212 ККУ». Виключно для мети цього допису процитую основні висновки щодо ст. 212 ККУ:
«Висновок: Податковий Кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів. Податковий контроль здійснюють виключно податкові та митні органи. Обов’язок сплати податок виникає лише в разі самостійного обчислення платником свого зобов’язання або в разі узгодженого ППР. Податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення), що в разі його узгодження, свідчить про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання.
ГОДУВАЛЬНИЦЯ – СТ.212 ККУ
27.09.2022
З моменту як у ККУ з’явилася стаття 212 «Ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів)» до сьогодення правоохоронні органи вносять записи до ЄРДР (або, по-старому, заводять кримінальні справи) не маючи узгодженого податкового повідомлення-рішення (ППР), яке свідчило би про ненадходження до бюджетів коштів у значних і більше розмірах. Більшість записів до ЄРДР по ст. 212 ККУ вноситься на основі висновків експертів або аналітичних довідок. Звісно, такі дії є порушенням чинного законодавства з боку правоохоронних органів. Час плине, але позитивних змін в цьому питанні не відбувається, на жаль. Вкотре викладемо теоретичну частину.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КК України «Підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад кримінального правопорушення, передбаченого цим Кодексом».
ЗАКОНИ МЕРФІ ТА ВАКС
19.09.2022
Більшість з нас знайома з так званими законами «Мерфі» та відчувала їх на собі. Найбільш відомий закон, якій наголошує, що «бутерброд завжди падає маслом вниз». Але можливо вам невідомо слідство з цього закону: «якщо бутерброд впав маслом доверху, то він впав невірною стороною». Для цілей цього допису я ще звернусь до одного з законів Мерфі: «коли миєш машину, завжди йде дощ». І найважливіше - відсутність зворотного наслідку з цього закону: «неможливо викликати дощ миттям машини».
Який висновок потрібно зробити з цього юристам? Велика помилка це плутати причину та наслідки. Наведу вам приклад такої плутанини, на мій погляд, звісно.
Аграрне рейдерство небезпечне явище для економіки країни
06.09.2022
Аграрне рейдерство небезпечне явище для економіки країни.
Аграрії працюють в втяжних умовах.
Посівна та збір урожаю під обстрілами, захоплення земель, техніки, врожаю, ціни на пальне, добриво і матеріали зросли, мобілізація працівників, порушення логістики, неможливість працювати у нічний час, припинення роботи державних реєстраторів…
Війна, дезорієнтація, відсутність контролю посилює та провокує рейдерство, яке тільки посилилось під час війни та фактично зводиться до силових захоплень підприємств та його активів на псевдозаконих підставах.
Проблемні питання допустимості електронних доказів на досудовому слідстві та судовому розгляді
06.09.2022
Що таке Стамбульська конвенція, її значення для України та ЄС - у новій статті Людмили Козятник, адвоката ЮК Amber Law Company
05.09.2022
Міфи та маніпуляції, пов’язані з ратифікацією Стамбульської конвенції Україною, відійшли на задній план і навряд чи до них колись повернуться.
Після ознайомлення зі змістом Конвенції стає очевидно, що її норми жодним чином не зобов’язують Україну вносити зміни до Конституції України та національного законодавства, що стосується інститутів шлюбу, сім’ї та усиновлення. Так само не є метою Конвенції втручання в право батьків виховувати своїх дітей відповідно до власних переконань.
ДОКАЗИ НІ ПРО ЩО
26.08.2022
Чи може бути неупередженим ВАКС
25.08.2022
Чи може бути неупередженим ВАКС
Вищий антикорупційний суд (ВАКС) навчив мене, що таке диспозитивність та неупередженість.
Слідчий суддя не бачить порушення закону у випадку, коли судову експертизу в НАБУ призначають фахівцю – детективу НАБУ, та ще й вона проводиться з порушенням визначених в законодавстві строків. Та й ще експерт-фахівець (насміхаючись над законом) в листі посилається, що експертиза може тривати днями, місяцями та роками. Де ж тут порушення закону? Його не має.
А коли захист звертається за повторною експертизою у зв’язку з неповнотою, помилками в експертному висновку, а сторона обвинувачення взагалі не з’являться до суду і не надає письмових зауважень, то захисту слідчий суддя відмовляє. Диспозитивність та неупередженість! Нам ніхто не заперечує, але слідчий суддя впорався сам.
Примусове вилучення майна в умовах воєнного стану: аналіз законопроєкту №7605
19.08.2022
Проєктом Закону пропонується внесення змін одразу до чотирьох законів України – до Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» (далі – Закон про відчуження); до Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» (далі – Закон про Національне агентство) щодо умов передачі майна в управління; до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» (далі – Закон про воєнний стан) щодо повноважень воєнних адміністрацій; до Закону України «Про Раду національної безпеки і оборони України» (далі – Закон про РНБУ) щодо компетенції РНБОУ.
«Пошкоджене під час агресії рф майно: як зафіксувати, оцінити та списати»
19.08.2022
Не варто варити воду: маніпулювання процесуальними строками у кримінальному провадженні
17.08.2022
Стаття Людмили Козятник, адвокатки ЮК Amber Law Company
Не варто варити воду: маніпулювання процесуальними строками у кримінальному провадженні
Згідно з проектом Закону про внесення деяких змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо вирішення окремих питань здійснення досудового розслідування № 7635 від 05.08.2022 (далі – законопроект), пропонується доповнити параграф перший глави 18 Розділу ІІ новою статтею 201-1 з назвою та змістом: